Inauguracja sezonu 2022 już na początku kwietnia

Po najbardziej wyrównanym futbolowym sezonie w historii Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce nie próżnował i tuż po zakończeniu futbolowego roku poczynił przygotowania do kolejnego sezonu. Z przyjemnością możemy zaprezentować Wam kształt oraz terminarz PFL 2022.

Na początek słowo o kształcie najwyższej klasy rozgrywkowej. Na pierwszy rzut oka widać sporą zmianę w stosunku do sezonu 2021. W stawce zabraknie aktualnych Mistrzów Polski – Bydgoszcz Archers. Klub poinformował Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce, że zawiesza działalność w sezonie 2022. Łucznicy planują powrócić do rywalizacji w roku 2023. Do walki o Mistrzostwo Polski stanie więc sześć zespołów. Są to:

  • Lowlanders Białystok
  • Kraków Kings
  • Silesia Rebels Katowice
  • Tychy Falcons
  • Warsaw Eagles
  • Warsaw Mets

Liga pozostaje w formacie centralnym. Oznacza to, że nie są utworzone żadne grupy, a każdy zespół zagra po jednym spotkaniu z każdym rywalem oraz jeden dodatkowy mecz nazwany roboczo “Bowl Game” wzorem ligi akademickiej. W sezonie zasadniczym drużyny rozegrają 6 meczów – 3 domowe oraz 3 wyjazdowe.

“Inaguracyjny sezon PFL1 zapamiętamy jako wyrównany i pełen emocji. Blisko połowa meczów została rozstrzygnięta za sprawą różnicy punktowej równej, bądź mniejszej niż jedno przyłożenie. Taki start daje nam wiele motywacji i entuzjazmu do dalszego rozwoju wizytówki rywalizacji futbolowej w Polsce. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Z niecierpliwością czekamy na kickoff Polskiej Futbol Ligi w sezonie 2022.” – Dawid Biały, Prezes Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce. 

Format rozgrywek nieco się zmieni. Po fazie zasadniczej cztery najlepsze zespoły bezpośrednio zameldują się w półfinałach. Przy sześciu zespołach w stawce zrezygnowano z rundy wild card. Dwa ostatnie zespoły w tabeli po sezonie zasadniczym zakończą rywalizację.

Sezon wystartuje 3 kwietnia 2022 meczem Silesia Rebels Katowice vs. Tychy Falcons. Season opener będzie zatem derbami Śląska!
Faza zasadnicza potrwa do 26 czerwca. Półfinały zostaną rozegrane 9 i 10 lipca, a finał ligi PFL, czyli Polish Bowl XVII – 23 lipca. Tradycyjnie bliżej terminu finału Związek będzie odkrywać kolejne karty związane z najważniejszym meczem sezonu.

Leave a comment