Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce podjął decyzję o niedopuszczeniu zespołu Litwins Mińsk do gry w PFL9 w sezonie 2022.

Drużyna z Białorusi wyrażała chęć wzięcia udziału w rozgrywkach Polskiej Futbol Ligi na szczeblu dziewięcioosobowym. Współpraca rozpoczęta w drugiej połowie 2021 zmierzała w kierunku pozytywnej finalizacji. Białoruskie wsparcie rosyjskiej agresji militarnej w Ukrainie sprawia, że Zarząd ZFAP zdecydował się zablokować możliwość gry zespołu z Mińska w PFL9.

“Jako Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce jesteśmy zwolennikami zgodnej współpracy międzynarodowej i dokładamy wszelkich starań, aby pielęgnować i rozwijać zagraniczne kontakty ZFAP. Od momentu rozpoczęcia rosyjskich działań wojennych w Ukrainie jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi przyjaciółmi z ULAF – Ukraińskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. W obliczu aktualnych wydarzeń nie wyobrażam sobie współpracy z wspierającą Rosję Białorusią. Decyzja o zawieszeniu rozmów z reprezentantami Minsk Litwins jest tego naturalną konsekwencją.”– Dawid Biały, Prezes Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce.

ZFAP jako pierwsza krajowa federacja futbolu amerykańskiego zrzeszona w IFAF okazała wsparcie i solidarność z Ukrainą. Polskie kluby futbolu amerykańskiego z wielkim zaangażowaniem promują pomoc przyjaciołom zza naszej wschodniej granicy.

PFL9 podobnie jak przed rokiem wystartuje w połowie sierpnia, a jej mistrz zostanie wyłoniony w listopadzie.

Aktualizacja: Odpowiedź przedstawicieli Litwins Mińsk