Sezon 2022 rokiem futbolu flagowego

Miniony sezon był dla Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce kolejnym rokiem pełnym wyzwań. Udało się zrealizować sporo założeń, lecz prawdziwy przełom i wielki sukces zadział się w tematach futbolu flagowego. Sezon 2022 bezapelacyjnie był rokiem flagówki, a to dopiero początek.

ZFAP organizacją towarzyskiego turnieju futbolu flagowego w Rybniku, w sierpniu 2021 testował format i budował podwaliny pod flagówkową ekspansję w sezonie 2022. W świecie futbolu amerykańskiego coraz głośniej mówiło się o tym, że bezkontaktowa odmiana futbolu amerykańskiego zagości wśród innych dyscyplin podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich Los Angeles 2028. Liczne kongresy, spotkania online, angażujące ruchy IFAF, NFL oraz krajowych federacji z całego świata postawiły na nogi futbolową społeczność na całym świecie. Flagówka stała się ważnym elementem w kalendarzu rozgrywek i jak się później okazało – był to strzał w dziesiątkę.

Wszystko zaczęło się od wspomnianego wyżej letniego, towarzyskiego turnieju w Rybniku, na którym wystąpiło aż 12 zespołów z całej Polski. Kilka tygodni wcześniej odbywał się także coroczny turniej Beach Bowl Kolbudy, rozgrywany na piaszczystym boisku w Kolbudach, jednak przez pryzmat tylko jednego dostępnego boiska, jest to wydarzenie nieco bardziej kameralne, choć o równie wielkiej wadze. Na towarzyskim turnieju w Rybniku była pełna dowolność, jeśli chodzi o zgłaszane drużyny. Można było zbudować składy osiedlowe, klubowe, mieszane i bez górnej granicy wiekowej. Sportowy oraz organizacyjny sukces turnieju w Rybniku skłonił Zarząd i osoby związane ze ZFAP do poważniejszego podejścia do tematu. Tuż po zakończeniu rybnickiego wydarzenia w głowach klarował się obraz oficjalnych Mistrzostw Polski w Futbolu Flagowym, rozgrywanych w okresie wakacyjnym, wykorzystując przerwę pomiędzy rozgrywkami PFL1 i PFL2 a PFL9 i PFLJ.

W myśl powiedzenia “należy kuć żelazo, póki gorące” ZFAP widząc zaangażowanie zawodników, panującą atmosferę na turniejach i przyszłościowy charakter dyscypliny, nie zamierzał czekać i już w lutym 2022 został zorganizowany kolejny towarzyski turniej futbolu flagowego. Tym razem drużyny spotkały się w Sosnowcu, na boisku pod balonem, a wydarzenie zostało rozegrane w dniu Super Bowl LVI. Ponownie na turnieju wystąpiło 12 zespołów, złożonych z zawodników i zawodniczek, bez górnej granicy wiekowej. Rywalizację wygrała drużyna Armii Poznań, drugie miejsce przypadło graczom Kraków Kings, a na trzecim miejscu znalazła się drużyna Bez Nazwy, która pół roku temu triumfowała w Rybniku.

Spore zainteresowanie dyscypliną, perspektywa gry na międzynarodowych turniejach oraz cel, jakim jest występ na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w roku 2028, skłonił Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce do powołania Reprezentacji Polski oraz wyłonienia Trenera Głównego narodowej kadry. Wybór padł na Daniela Piechnika, szkoleniowca Kraków Kings oraz człowieka odpowiedzialnego za większość dotychczasowych flagówkowych aktywności w naszym kraju. Tuż po ogłoszeniu Reprezentacji wraz z Trenerem Głównym, ZFAP przystąpił do planowania organizacji pierwszych oficjalnych Mistrzostw Polski w Futbolu Flagowym.

Flagówkowe Mistrzostwa Polski składały się z czterech turniejów eliminacyjnych, które odbyły się w: Ząbkach, Kolbudach, Sieradzu oraz Katowicach. Z każdego turnieju dwie najlepsze drużyny przechodziły do rundy finałowej w Rybniku, którą zaplanowano na końcówkę sierpnia. ZFAP przyznał także cztery dzikie karty dla najbardziej zaangażowanych zespołów, które nie wywalczyły sobie awansu i finalnie turniej finałowy udało się zamknąć w pełnym 12-zespołowym składzie. Pierwsze oficjalne Mistrzostwo Polski w Futbolu Flagowym wywalczyła ekipa Push Your Performance złożona w większości z graczy pochodzących z Poznania, srebro zdobyła drużyna W, a na trzecim miejscu znalazła się ekipa Ogólnośląskiego Szwadronu Sokołów, czyli zespół z korzeniami w Tychy Falcons. Łącznie do całych mistrzostw przystąpiło dokładnie 30 zespołów. Trener Główny Reprezentacji Polski w Futbolu Flagowym – Daniel Piechnik był obecny na wszystkich turniejach z cyklu Mistrzostw Polski. Uważnie obserwował wszystkich graczy, co przełożyło się na wyłonienie 30 nazwisk, które utworzyły Reprezentację Polski w Futbolu Flagowym.

Jesień upłynęła pod znakiem pierwszych zgrupowań Reprezentacji Polski. Na pierwszym campie w Zakopanem obydwie Reprezentacje (Futbolu Amerykańskiego oraz Futbolu Flagowego) wspólnie trenowały i użytkowały obiekty Centralnego Ośrodka Szkoleniowego, lecz już w grudniu Reprezentacja Flagówki odbyła 3-dniowe zgrupowanie na Śląsku, które miało przygotować Biało-Czerwonych do pierwszego międzynarodowego debiutu. 17 grudnia w hali MOSiR Zabrze zorganizowano Winter International Flag Football Tournament, czyli towarzyski, międzynarodowy turniej futbolu flagowego. Związkowi Futbolu Amerykańskiego w Polsce udało się zaprosić do Polski trzy Państwa: Ukrainę, Litwę i Serbię. Oprócz gości zza granicy, na turnieju wystąpiły także dwie Reprezentacje Polski – seniorska oraz U19. Turniej wygrała Reprezentacja Ukrainy, drugie miejsce zajęła Serbia, a na trzecim miejscu znalazła się Polska.

„Bardzo cieszy mnie ogromne tempo rozwoju futbolu flagowego w Polsce. Myślę, że fakt powołania Reprezentacji, której mam zaszczyt być trenerem znacząco się do tego przyczynił. Chciałbym, żeby futbol flagowy był obecny w szkołach od pierwszych klas szkoły podstawowej tak jak dyscypliny, które są obecnie bardziej popularne w naszym kraju. Prowadząc zajęcia w grupach dziecięcych w Gminie Kolbudy, która od lat wspiera futbol flagowy, odkryłem, że są one niesamowitą frajdą dla ich uczestników. Jest to dynamiczny i widowiskowy sport, który w dodatku niesie ze sobą powiew świeżości i entuzjazmu. Zachęcam wszystkich tych, którzy jeszcze wahają się, czy warto spróbować swoich sił w futbolu flagowym, który być może już za 5 lat znajdzie się w programie Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles, do sprawdzenia się w tej dyscyplinie – niezależnie od wieku, płci czy futbolowego doświadczenia. Mam nadzieję, że dzięki ciężkiej pracy, jaką zamierzamy wykonać w ciągu najbliższych lat, będziemy mogli tam zobaczyć Reprezentację Polski, a spore grono entuzjastów futbolu flagowego w każdym wieku będzie nam kibicować.” – Daniel Piechnik, Trener Główny Reprezentacji Polski w Futbolu Flagowym.

W zaledwie półtorej roku udało się:

  • Zorganizować dwa towarzyskie turnieje
  • Zorganizować pierwsze oficjalne Mistrzostwa Polski w Futbolu Flagowym z czterema turniejami eliminacyjnymi w całej Polsce
  • Powołać Reprezentacji Polski w Futbolu Flagowym
  • Powołać Reprezentacji Polski U19 w Futbolu Flagowym
  • Zorganizować międzynarodowy turniej towarzyski
  • Zaliczyć meczowy debiut Reprezentacji Polski w Futbolu Flagowym
  • Zdobyć pierwsze punkty Reprezentacji Polski w Futbolu Flagowym
  • Zdobyć pierwsze zwycięstwo Reprezentacji Polski w Futbolu Flagowym

Widząc zaangażowanie zawodników oraz rosnącą chęć uprawiania futbolu flagowego przez coraz młodszych graczy Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce stawia sobie kolejne ambitne cele na sezon 2023. Na pewno odbędzie się kolejna edycja Mistrzostw Polski, Reprezentacja może liczyć na kolejne zgrupowania, by już w połowie sierpnia wystąpić na Mistrzostwach Europy w Irlandii.

Tym tekstem chcielibyśmy zachęcić wszystkich do rozpoczęcia przygody z futbolem flagowym. Tych młodszych, a także tych starszych. Łapcie flagi w dłoń, zgłaszajcie się do swoich lokalnych drużyn i budujcie składy, by już w okresie wakacyjnym powalczyć o Flagówkowe Mistrzostwo Polski.