LFA

Liga Futbolu Amerykańskiego

Liga Futbolu Amerykańskiego (LFA) – ogólnokrajowe rozgrywki w futbolu amerykańskim, zrzeszające 28 klubów z całej Polski. Zmagania w ramach LFA toczą się co roku w trzech dywizjach seniorskich (LFA1, LFA2, LFA9) oraz jednej juniorskiej (JLFA). Drużyny rywalizują w sezonie zasadniczym, po którym najlepsze z nich biorą udział w fazie play-off, kończącej się meczem finałowym, zwanym Polish Bowl. Zwycięzca zostaje Mistrzem Polski LFA.

W sezonie 2018 rozgrywki w Lidze Futbolu Amerykańskiego toczyły się na trzech szczeblach seniorskich (LFA1, LFA2, LFA9) oraz jednym juniorskim (JLFA). Na boiskach LFA wystąpiło łącznie 41 drużyn (32 seniorskie i 9 juniorskich). Najlepsze kluby zagrały w LFA1, gdzie zostały podzielone na trzy grupy, po cztery ekipy w każdej. Każda drużyna rozegrała 8 spotkań w sezonie zasadniczym (mecz i rewanż z grupowymi rywalami oraz dwa spotkania międzygrupowe). Po sezonie zasadniczym 1. i 2. drużyna z grupy A automatycznie awansowała do półfinału rozgrywek. Miejsca 3. i 4. z grupy A zagrały mecze dzikich kart ze zwycięzcami grup B i C. Zwycięzcy półfinałów zmierzyli się w finale ligi czyli w Polish Bowl XIII na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu.

System rozgrywek uległ zmianie w sezonie 2019, w którym LFA1 została podzielona na dwie grupy (Północna i Południowa) po sześć drużyn w każdej, w ramach których każda drużyna zmierzy się raz z grupowymi rywalami oraz dodatkowo rozegra trzy mecze z ekipami z drugiej grupy. Miejsca 3. z obu grup rozegrają mecze dzikich kart z drużynami, które zajęły 2. miejsca. Zwycięzcy tych meczów zagrają ze zwycięzcami grup w półfinałach. Dwie najlepsze ekipy zmierzą się w Polish Bowl XIV. Start sezonu zaplanowano na 23.03.2019. Rozgrywki ponownie podzielono na dywizje LFA1, LFA2, LFA9 i juniorską JLFA.

AKTUALNOŚCI