Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce rozpoczyna projekt reaktywacji Reprezentacji Polski. Jego pierwszym etapem jest powołanie trenera głównego oraz selekcjonera kadry w futbolu flagowym, który jest bezkontaktową odmianą futbolu amerykańskiego. Popularna “flagówka” została sportem “na zaproszenie” podczas tegorocznych The World Games (Igrzysk Sportów Nieolimpijskich), rozgrywanych w Stanach Zjednoczonych.
Międzynarodowa Federacja Futbolu Amerykańskiego IFAF, we współpracy z NFL, najlepszą futbolową ligą świata łączą siły, aby “flagówka” stała się sportem olimpijskim już za 6 lat przy okazji Olimpiady w Los Angeles. Związek Futbolu Amerykańskiego z uwagą obserwuje międzynarodowe działania i dokłada wszelkich starań, aby możliwości występu na największych światowych arenach zostały w pełni wykorzystane również przez polskich sportowców. Popularyzacja oraz rozwój futbolu flagowego na krajowych boiskach może przełożyć się na olimpijską szansę medalową dla reprezentantów Polski.
“Futbol flagowy jest sportem dla każdego. IFAF w porozumieniu z NFL nieprzypadkowo rozpoczyna światową ofensywę promocyjną właśnie tej odmiany sportu rodem zza oceanu. To doskonała opcja spędzania czasu zarówno dla młodszych, jak i starszych fanów aktywnego wypoczynku. Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce z przyjemnością rozpoczyna długofalowy projekt, którego celem jest popularyzacja “flagówki” na terenie naszego kraju. Jestem przekonany, że z Danielem Piechnikiem “biało-czerwoną” kadrę czekają ogromne sukcesy na międzynarodowej arenie.” – Dawid Biały, Prezes Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce.
Daniel Piechnik to aktualny Mistrz Polski z drużyną Bydgoszcz Archers. Szkoleniowiec, który cyklicznie organizuje turniej futbolu flagowego w Kolbudach, a także angażuje się we flagówkowe projekty na terenie całej Polski. Karierę trenerską rozpoczął w sezonie 2009 jako koordynator defensywy zespołu Warriors Ruda Śląska, a następnie przez 8 lat działał w Seahawks Gdynia jako koordynator defensywy, koordynator zespołów specjalnych oraz trener drugiej linii obrony. Ostatnie dwa sezony spędził w Bydgoszcz Archers, z którymi zdobył Mistrzostwo Polski w sezonie 2021. W sezonie 2022 zobaczymy go jako koordynatora defensywy w sztabie Kraków Kings. Na swoim koncie ma 4 Mistrzostwa Polski (Seahawks Gdynia – 2012, 2014, 2015 oraz Bydgoszcz Archers 2021). Działał także w Reprezentacji Polski w Futbolu Amerykańskim jako koordynator zespołów specjalnych, trener drugiej linii obrony w latach 2012-2015, a także w… Reprezentacji USA jako asystent defensywy i zespołów specjalnych oraz trener drugiej linii obrony, z którą zdobył brązowy medal podczas igrzysk sportów nieolimpijskich The World Games 2017.
“Cieszę się, że udało nam się wystartować w projektem Kadry Futbolu Flagowego i jestem zaszczycony, że mogę być jego sternikiem. Zarząd obdarzył mnie ogromnym zaufaniem i zrobię wszystko, żeby nie zawieść. Mam nadzieję, że Reprezentacja Polski i wizja rywalizacji na poziomie międzynarodowym podniesie rozpoznawalność całej dyscypliny w naszym kraju i przyczyni się do rozwoju zarówno sekcji seniorskich jak i juniorskich w klubach futbolu amerykańskiego rywalizujących w PFL. Wierzę, że futbol flagowy może być dyscypliną, którą może uprawiać każdy niezależnie od wieku, płci czy doświadczenia przy niewielkim nakładzie kosztów.” – Daniel Piechnik, Selekcjoner oraz główny trener Reprezentacji Polski w Futbolu Flagowym.
Coraz głośniej mówi się o flagówce na Igrzyskach Olimpijskich 2028 w Los Angeles. To jest główny cel Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce. W sezonie 2022 zostaną zorganizowane oficjalne Mistrzostwa Polski w Futbolu Flagowym. Pierwszym przystankiem będzie turniej w Kolbudach, a całość zakończy się finałem Mistrzostw Polski w Rybniku podczas Alter Sports Festiwal (festiwal sportów alternatywnych). Turnieje eliminacyjne odbędą się w kilku lokalizacjach. Warto dodać, że Reprezentacja Futbolu Flagowego jest mocno priorytetowym projektem i jak w każdej reprezentacji – znajdą się w niej tylko najlepsi krajowi gracze.